Ebben a cikkben adunk néhány tippet azoknak, akik többnapos kerékpártúrát terveznek.
A túra megtervezése
Hová menjünk?
A legelső feladat eldöntened, hogy hová mentek. Ebben segítséget nyújthatnak különböző útleírások élménybeszámolók, pl a holkerekparozzak.hu Túrák cikkei, útikönyvek. Ha kiválasztottátok az országot, vagy a tájegységet, a következő lépés a kiindulási pont és a cél megállapítása.
A túra lehet:
- csillagtúra, amikor egy szálláshelyen töltöd az éjszakákat, és naponta más-más irányban túrázol. Ez lényegében több egynapos körtúra. Előnye: a napi túrákat csomag nélkül, gyakorlatilag hátizsákkal teheted meg.
- vándortúra, esetén reggelente felpakolsz és a napi végén újabb helyen foglalod el éjszakai szállást. Így nagyobb területet járhatsz be, viszont – ha nincs kísérőkocsi – a teljes felszerelésedet állandóan cipelned kell.
Én személy szerint legjobban a körtúrákat kedvelem, amiatt az egyszerű ok miatt, hogy a kiindulási és a végpont egy helyen van, így könnyebb tervezni az oda és a vissza utat. pl. autóval, vagy vonattal.
Napi szakaszok tervezése
Ezután szépen tervezd meg a főbb látnivalókat, amelyeket mindenképp szeretnél megnézni. Célszerű betervezni még néhány extra programot is, arra az esetre, ha jobban haladnátok a túra folyamán, mint azt előre tervezted, illetve néhány rövidítési lehetőséget (egér utat), arra az esetre, ha valami nehezítené a haladást pl erős szembeszél, szakadó eső.
A napi távokat sokféle tényező befolyásolhatja:
- mennyire vagytok edzettek, rutinosak
- időjárás (tartós eső, hideg idő, szembeszél)
- rossz út, földút,
- nagy csomag
- sok hegymenet
Az kerékpártúra megtervezésénél minden esetben vedd figyelembe, hogy ez nem azonos a bicikli-edzéssel! A túrának kell, hogy legyen valami célja nevezetesség, látnivaló, érdekesség felkeresése. Ezeken a helyeken meg kell állni, fényképezni, étkezni stb.
Az útvonal megtervezésénél ne csak a kilométereket számoljuk, hanem időtervben is gondolkodjunk:
- óránként egy rövid (5-10 perc), két-három óránként hosszabb pihenőt kell beiktatni (Ismét jelzem nem kerékpáredzésen vagyunk!)
- előfognak fordulni az út során nem tervezett látnivalók, amiket érdemes megnézni
- alkalmazkodnunk kell a meglátogatandó intézmény nyitva tartásához
Ezek figyelembevételével állítsd össze az útvonalat. Részletezd az útvonalat, a főbb látnivalókat, a tervezett indulási és érkezési időt, valamint a látnivalóknál a tervezett részidőket. Erre menet közben lesz nagy szükséged, hiszen ehhez viszonyítva tudsz majd dönteni a betervezett extra látnivalók megtekintéséről, vagy egérutak alkalmazásáról.
Az éjszaka
Ha meg vannak a napi távok, akkor már előttünk vannak azok a részek/települések, ahol aludni fogunk. A kerékpártúra során sátorozhatunk, vagy kereshetünk valamilyen fizetős szállást, esetleg bekérezkedhetünk /meghívattathatjuk magunkat éjszakára.
A harmadik verzióról én nem beszélek, szerintem vannak emberek, akiknek ez megy és van akiknek ez nem megy. Adottság kérdése, ki mennyire megnyerő, szimpatikus.
A sátrazás lehet kempingekben, vagy „vad" kempingezve űzni. Az utóbbi esetben célszerű utánajárni, hogy mely országokban lehet, és hol tiltott. Kétségtelen előnye, hogy lazább tervezést igényel, mivel a hátunkon a házunk elven működik. Hátránya, hogy sokkal több csomagot kell magunkkal vinni.
Aki vendéglátóhelyeken szeretne éjszakázni, annak rengeteg szállás ajánló oldal áll a rendelkezésére (booking.com, agoda.com stb). Én azonban a HotelsCombined.com szállás-árösszehasonlítót ajánlom nektek. Az összes jelentős utazási webhelyről (100 ) begyűjti az elérhetőséggel és az árakkal kapcsolatos információkat, így nem kell 3-4 hasonló oldalt böngészned, ha szállást keresel. Ráadásul több mint 200 országban, 800.000 szálláshely áll a rendelkezésünkre. A működése pofon egyszerű és a HotelsCombined mobil alkalmazását használva akár utazás közben is kényelmesen tudunk szállást keresni. Ezt ITT tudjátok letölteni.
A kerékpáros túracsomag
Akár nyaralásra vagy több napos kerékpártúrára indul az ember útközben döbben rá, hogy valamiről elfeledkezett és kimaradt a csomagból; de jól is jött volna. Összeállításomban igyekszem kitérni rá, mit érdemes magunkkal vinni egy hosszabb kerékpártúrára; ám jelzem, ez leginkább európai és megfelelő infrastruktúrával rendelkező országokba készülő túrákra vonatkozik.
A több napos túra kellékei:
Kerékpár:
- pótbelső
- gumiragasztó
- gumi leszedő*
- pumpa
- néhány küllő
- fékbovden
- tartalék fékpofa
- váltó bowden
- villás kulcs 15;13;10;9;8*
- csavarhúzó csillag+hagyományos*
- imbuszkulcs 6;5;4*
- láncbontó*
- küllőkulcs*
- elsőlámpa
- hátsólámpa
- gumipók
- kerékpár lakat
- kulacs
Sok helyet spórolhatsz meg ha van multi szerszám készleted. A *-l jelölt szerszámok és egyéb extrák megtalálhatóak egy ilyen kütyün.
A kerékpár első lámpa jó, ha elemes, mert akkor nem kell külön zseblámpát is vinni a sátorban való világításhoz.
Ruházat
- biciklis nadrág
- pólók
- zoknik
- alsónemű
- fürdőruha
- melegítő
- pulóver
- széldzseki, vagy könnyű esőkabát
- bukósisak
- napszemüveg
- papucs
- könnyű cipő
- zsebkendő
- rövidnadrág
- varróeszközök
- kötél
- 2-4 db ruhacsipesz
Alvás, higiénia
- sátor*
- HotelsCombined mobil app :)**
- polyfoam*
- hálózsák*
- sátortisztító rongy*
- szappan
- törölköző
- fogkefe, fogkrém
- fiúknak borotvakészlet
- fésű
- WC papír
* csak sátras túrázás esetén
** szálláskeresés
Gyógyszerek
- sebkötöző pólya, géz
- sebfertőtlenítő
- ragtapasz
- fájdalomcsillapító
- +a mindig szedett
- papír zsebkendő
Evés*
- kés, kanál (kanálgép)
- csajka vagy tányér
- konzervnyitó
- gáz főző és gáz
- edény
- bögre
- öngyújtó v. gyufa
- konyharuha
- mosogatószer+ szivacs
Élelmiszer
- tea
- cukor
- só
- gyümölcs
- levesporok, tészta
- tartós élelmiszer: konzervek: vagdalt, májkrém, hal, lencse, kukorica, bab
- szőlőcukor tabletta, csokoládé, keksz
- kenyér, kolbász, lekvár
- vaj
- vágódeszka
*Az étkezést gondoljuk át ebben az összeállításban minden benne van, viszont sok dolgot útközben is megvehetünk így nem kell 5 napon át cipelni azt a konzerv húst, amit aznap is megvehetünk egy boltban. Ha nem kempingezünk, az étkezést a szálláson oldjuk meg, szintén kevesebb cucc kell.
Ezeken kívül: igazolványok (személyigazolvány, lakcím kártya és TB kártya), PÉNZ, térkép, útikönyv.
Az élmények megörökítéséhez: fényképezőgép, kamera