2020-ban az Aktív Magyarország Program 400 000 000 Ft-al támogatja a bringaparkok létrehozását.
A napokban robbant a hír, hogy 2020-ban az Aktív Magyarország Program 400 000 000 Ft-al támogatja a bringaparkok, így a
- Pumptrack/pumpa pálya
- BMX cross pálya
- erdei kerékpáros singletrail/egynyomos pálya
- dirt/freeride pálya
kialakítását.
Mik is ezek a pályák?
Lehet, hogy olvasóink közül nem mindenki tudja azonnal, hogy a felsoroltak pontosan mit jelentenek. Az alábbiakban röviden bemutatom ezeket.
A pumptrack, vagyis pumpa pálya célja, hogy a felhasználók minél rövidebb idő alatt érjenek körbe pumpálás-gurulás módszerével tekerés nélkül. Segíti, tanítja a kerékpárosokat a helyes kerékpár kezelésre, a kerékpáron való helyes testtartásra, javítja az egyensúly és koncentráló képességet.
A BMX (Racing) sportág a legtöbb újkori sportágakhoz hasonlón az Egyesült Államokból származik, ahol azzal a céllal hozták létre, hogy azok a tehetséges fiatalok, akik nem rendelkeztek megfelelő anyagi háttérrel a motorkrosszozáshoz, egy könnyen kezelhető, fordulékony kerékpárral művelhessék azt, amit motokrosszos társaik. Ebből származtatható a BMX név is, melynek első betűje a „B” a kerékpárt, az „M” a motort és az „X” a kettő keresztezését jelöli. A BMX Racing, a fiatalok egyik kedvenc szórakozása, szinte minden téren, parkban látni lehet kétkerekűeken ügyeskedő gyerekeket.
Singl trail avagy egynyomos pálya megadja a bringásnak erdőben való kerékpározás lehetőségét, egyértelműen kijelölt pályákon. Kiépített biztonságos infrastruktúrával, technikai kihívásokkal, miközben az erdei helyszín befolyásolása/alakítása minimális.
A dirt jump az extrém kerékpározás egyik válfaja, ahol a kerékpáros mesterségesen kialakított ugratókon és egyéb elemeken trükköket mutat be. A kerékpározás ezen műfaja a levegőben bemutatott trükkökre összpontosít, ahol a kerékpáros megtanul magabiztosan ugratókon biciklizni és összetett trükköket végrehajtani.
A program keretében parkonként az összköltség legfeljebb fele, maximum 40 000 000 Ft támogatás igényelhető. Ez akár új park létesítésére, akár meglévő fejlesztésére is fordítható. Itt utalok vissza a címben feltett kérdésre. Hiszen nem elegendő az, hogy bringapark építésére most van forrás, hanem meg kell találni azokat az önkormányzatokat, önkormányzati szerveket, nemzetipark-igazgatóságokat, erdészeti szervezeteket, sportegyesületeket és egyéb civil szervezeteket, amelyek akarnak ezzel a lehetőséggel élni.
A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) által kiírt Bringapark program pályázat feltételei elősegítik a megfelelő minőségű és biztonságú kivitelezést, hiszen először egy részletes műszaki leírást kell leadni elbírálásra, majd az építés megkezdése előtt a bringapark terveit be kell mutatni és csak a jóváhagyott tervekre számolható el a támogatás. Kötelező egy műszaki ellenőrt is igénybe venni az építkezés folyamán, aki az elfogadott tervek 100%-os megvalósításáért felel.
Az építtető/üzemeltető vállalja a megépített bringapark rendeltetésszerű fenntartását, folyamatos karbantartását és üzemeltetését az átadástól számított legalább 5 éves időtartamig.
A fentiek figyelembevételével, úgy gondolom, ha lesz jelentkező, lehet nekünk egy-két éven belül bringaparkunk!
A pályázatot az érdeklődők IDE! kattintva érhetik el.