Jó időben egyre többen pattanunk biciklire, azonban nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a közúti közlekedés szabályaival, és be is tartsuk azokat, hiszen a forgalomban résztvevő kerékpáros fokozott veszélynek van kitéve.
Nézzünk át néhány alapvető szabályt, amit legyél gyerek vagy felnőtt, kezdő vagy profi bringás be kell tartanod saját és a közlekedésben résztvevő társaid egészségének, testi épségének megóvása érdekében:
Hogyan kell kerékpározni?
A KRESZ szabályait betartva. Amennyiben a kerékpáros főútvonalon halad, akkor az úttest jobb széléhez húzódva kell közlekednie.
Mondhatnád ok, most akkor vegyem elő a KRESZ szabályokat, hiszen azt ígérted a cikk elején, pont erre kapok választ. Ne izgulj, erre szeretnénk neked válszt adni, kezdjük is el:
Hol lehet kerékpározni?
- kerékpárúton, kerékpársávban
- lakott területen kívül nem egyes számú főúton
- erre utaló közúti jelzés alapján buszsávban
Figyelj, mert TILOS viszont...
- lakott területen kívül a főútvonalról balra bekanyarodni vagy megfordulni (Le kell szállni)
- kerékpárútról a vele párhuzamos útra balra bekanyarodni
- a főútvonalon 12. életévét be nem töltött személynek kerékpározni
- kerékpárt más járművel vontatni, a kerékpárhoz – kerékpár-utánfutót kivéve – egyéb vontatmányt kapcsolni, illetve kerékpárral állatot vezetni
- 40 km/h sebességnél gyorsabban kerékpározni
Pár fontos szabály
- Sötétben, szürkületben vagy ködben kötelességünk a biciklinket a KRESZ-ben meghatározott lámpákkal kivilágítani (első, hátsó lámpa, hátsó macskaszem, küllőprizma). Valamint láthatósági mellényt kell viselni lakottterületen kívül.
- Időben és biztonságos helyen kezdjünk el balra húzódni, ha balra be akarunk fordulni. Előtte pillantsunk hátra, és adjunk jó látható jelzést a karunkkal.
- Kerékpár pótülésén egy tíz éven aluli gyermeket szállíthat a 18. életévét betöltött vezető. Egyébként kerékpáron személyt szállítani nem szabad.
Ha ezeket a szabályokat betartod, a jelzőtáblálat, elsőbbségi szabályokat ismered bátran nekiindulhatsz a kerékpároddal.