Cél az, hogy felszámolják a kerékpárok meghajtására szolgáló motorok használatát.
A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) informátorokat fogad fel és pénzjutalomban részesíti azokat, akik a versenybicikliken alkalmazott illegális technológia használatáról tesznek bejelentést.
Az úgynevezett mechanikai dopping elleni küzdelem jegyében hozott UCI-döntésről az insidethegames.biz adott hírt.
A portál beszámolója szerint a sportági világszövetség irányító testülete az intézkedéstől azt reméli, hogy a fizetett "ipari kémek" révén sikerül visszaszorítani a technológiai csalásokat, amelyekről régóta beszélnek, de bizonyítani még nemigen sikerült és a tettenérésre is alig akad példa.
A bejelentett cél az, hogy felszámolják "a kerékpárok meghajtására szolgáló motorok vagy más módszerek használatát". A jutalmazandó informátorok hálózata csatlakozik egy korábbi bűnügyi nyomozóhoz, akit az UCI pár éve nevezett ki a technológiai csalás elleni küzdelem vezetésére, de munkája nem bizonyult eléggé hatékonynak.
A portál felidézte, hogy a 2016-os terepkerékpáros (cyclocross) világbajnokságon a belga Femke van den Driessche kerékpárján találtak először bizonyítékot a mechanikai doppingra, amikor is a bicikli átvizsgálásakor a vázba rejtett elektromotorra bukkantak.
A forrás mások mellett megemlítette a flandriai körversenyen és a Párizs-Roubaix-n egyaránt háromszor győztes svájci Fabian Cancellarát is, akit nem is egyszer szintén illegális motorhasználattal vádoltak meg, de esetében a gyanút nem tudták egyértelműen bizonyítani.
Ráadásul időközben a csalási technikák is egyre kifinomultabbá, ennélfogva nehezebben leleplezhetővé váltak. Az UCI a mostani döntésétől előrelépést vár a mechanikai dopping visszaszorításában.
Forrás: MTI