Kiállítással köszönti a viadalt a múzeum
Kiállítást rendez a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma a Giro d'Italia országúti kerékpáros körverseny magyarországi Nagy Rajtja kapcsán. Az április 28. és szeptember 11. között látogatható kiállítással tiszteleg "az olasz körverseny és a magyar kerékpársport történelmi múltja előtt, ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a kerékpársportnak Magyarországon is komoly múltja, jelene és jövője van".
A tárlat külön szekcióban fordít figyelmet a Giro d'Italia történetének, amely elsősorban archív fotók és a versenyhez kapcsolódó tárgyak - kerékpárok, mezek, emléktárgyak - segítségével mutatja be a háromhetes megméretés több mint 100 éves történetét, különös tekintettel a Giro olyan meghatározó személyiségeire, mint a háromszoros győztes Gino Bartali, aki a második világháború idején a kerékpárja nyeregcsövébe rejtve csempészett menekült zsidók számára iratokat Assisiből Firenzébe.
A Giro történetét bemutató blokk törzsanyagát a Madonna del Ghisallo - a kerékpározás védőszentjének szentelt kápolna - mellett működő, az olasz körversenyen háromszor diadalmaskodó Fiorenzo Magni kezdeményezésére létrehozott Museo del Ciclismo gyűjteményéből válogatott tárgyak adják. A sportág legnagyobb alakja, a "Kannibál", vagyis Eddy Merckx által használt kerékpár, továbbá a korábbi Girók rózsaszín trikói mellett magyarországi gyűjtőktől és közgyűjteményekből, illetve a múzeum saját anyagából a magyar kerékpársport történetére vonatkozó anyagot is összeválogattak.
A kiállítás elsősorban kultúrtörténeti szempontból világítja meg az olasz kerékpársport legnagyobb versenyének, illetve a magyar országúti kerékpározás főbb eseményeinek hátterét. A kerékpársport magyarországi megjelenése, Európa egyik legelső kerékpárpályája, a Millenáris, valamint a nagyobb magyar versenyek - így például az először 1925-ben megrendezett Tour de Hongrie - története egyaránt jelentős részét képezik a kiállításnak.
Az érdeklődők megismerkedhetnek a sporttal kapcsolatos alapfogalmakkal, főbb versenyszámokkal vagy éppen a különböző versenyzőtípusokkal. Ugyancsak fontos szerepet kapnak a versenyekhez fűződő legendák, történetek, mint például a Giro d'Italia-n máig is egyetlen nőként induló (1924) Alfonsina Strada.
A kiállításról a múzeum oldalán is olvashatsz kattints IDE!
Szöveg: az MTI híre alapján.
Fotó: Vármúzeum képe, enyhe (szépia) módosítással