- Túra hossza: 205 km
- Túra nehézsége: Közepes
- Túra terepe: Síkvidék
- Szint: +866 m,- m
- Átlagos meredekség: 0.9 %
- Túra hossza: 205 km
- Túra nehézsége: Közepes
- Túra terepe: Síkvidék
- Szint: +866 m,- m
- Átlagos meredekség: 0.9 %
A túra során a Zemplén keleti oldalán haladunk keresztül a Felső-Tisza-vidék észak-nyugati szegletébe, folytatva a régió kulturális és természeti örökségének felfedezését a Bodrog folyó mentén. Ezúttal egy olyan vidéket ajánlunk a túrázók figyelmébe, amelynek egyes részei az ismeretlenség homályába burkolódznak, még más területei bejáratott túraútvonalnak számítanak.
Talán az az egyik leghihetetlenebb ebben az örökségtúrában, hogy szó szerint településről, településre haladva, találkozhatunk, valami nagy jelentőségű és látványos örökséghelyszínnel.
A túra sűrű lesz, a táj változatos, a terep nem nehéz, többségében síkság és kisebb hegyek váltakoznak. Egyet garantálhatunk, ezen a túrán olyan műemlékekkel, történelmi emlékhelyekkel, természeti kincsekkel találkozhattok, amely felkeresése maradandó emlékeket fog adni számotokra.
A túra útvonalat a Középkori Templomok Útja Egyesületet álmodta meg. Részletesebb ismertetőt a weboldalukon találsz. Katt IDE!
A túrát Kisvárdáról indítjuk. Döge után a közútról letérve elbringázunk a Rétközi-tó mellett, majd az aszfaltra visszatérve Kékcsére érünk. Tiszakanyár után a töltésen fogunk bringázni, előtte azonban egy kis kitérővel eltekerünk Cigándra és megtekintjük a Bodrogközi Múzeumot. A töltést Pácin előtt hagyjuk el és ismét közúton tekerhetünk.
Pácin, Karcsa és Kardos településeken hajtunk át mielőtt elérjük az országhatárt. Kardoson érdemes meglátogatni a Honfoglalás kori Látogató központot, illetve a település határában lévő honfoglalás kori temetőt.
A határon átkelve Királyhelmecre tekerünk, áthaladva Bodrogszerdahely, Kiskövesd, Nagykövesd (Itt van egy vár), Örös, Nagygéres és Kisgéres településeken. Királyhelenc egy régi magyar város, ahol a várromját és a történelmi városrészt érdemes megtekinteni.
Tovább bringázva elérjük utunk legtávolabbi pontját Leleszt, ahol egy gyönyörű templom és kolostor, valamint egy középkori híd fogad minket. Innen a már megismert úton hajtunk vissza Királyhelencre.
Sátoraljaújhely felé vesszük az irányt. Szőlőskéig tekerve Bodrogszentes, Bodrogszentmária és Szomotort érintjük. Szőlőskén ismét teszünk egy kitérőt Zemplénre, miközben átbringázunk Ladamócon. Zemplénben egy földvár és egy református templom várja a bringás turistát. Szőlőske után az utolsó település a határig Borsi.
A határon átkelve Sátoraljaújhely az első település, amin áthaladunk. Ez a város több látnivalót kínál, ami miatt érdemes itt hosszabban elidőzni. Újhely után Sárospatak a következő település, amin át tekerünk, előtte azonban egy utolsó kitérő vár ránk, a Megyeri tengerszemhez.
Sárospatak szintén okot ad a hosszabb időzítésre. Hogy csak egyet említsek, itt található a sárospataki Rákóczi-vár.
Tovább haladva túránk végcélját Tokajt vesszük célba. Közben áthaladunk Bodrogolaszi, Sárazsadány, Vámosújfalu, Olaszliszka, Szegi, Bodrogkeresztúr településeken.
Látnivalók:
- Rétközi-tó
- Bodrogközi Múzeumporta
- Pácini Mágocsy-kastély
- Karcsai református templom
- Karosi honfoglaláskori temető
- Nagykövesdi vár
- Kisgéresi pincesor
- Királyhelmeci csonkavár
- Leleszi premontrei templom
- Bodrogszentesi református templom
- Zempléni földvár és református templom
- Borsi Rákóczi-kastély
- Sátoraljaújhely történelmi városközpont
- Sátoraljaújhelyi Kazinczy Múzeum
- Sátoraljaújhelyi Piarista templom és rendház
- Magyar Kálvária.
- Sárospatak Rákóczi Múzeum
- Sárospataki Bazilika
- Szent Erzsébet Ház
- Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei
- Megyer-hegyi tengerszem
- Bodrogolaszi római katolikus templom
- Olaszliszkai római katolikus templom és zsidó emlékhely
- Tokaj történelmi városrésze
Fotó: Középkori Templomok Útja Egyesület