Tippek, trükkök.
A kerékpározás a gyerekek körében az egyik legelterjedtebb és legkedveltebb mozgásforma. Fontos, hogy az első bicaj kiválasztása tökéletesen sikerüljön és már az első próbálkozások is örömöt szerezzenek.
Kerékpárválasztás
1. A szakértelem
Érdemes kifejezetten kerékpárboltokban nézelődnöd (igazán máshol nem is ajánlom), ahol valóban szakszerű segítséget kapsz és biztos lehetsz az alkatrészek minőségében. Valamint nem neked kell otthon összerakni a darabokban lévő kerékpárt, ezt is hozzáértő módon megteszik és így a beállítások is gyermekünk számára megfelelőek lesznek.
2. A megfelelő méret
Az első fontos szempont a kerékpár megfelelő méretének kiválasztása. Kissé nehezebb a dolgod, mint a felnőttek esetében. Az alábbiakban útmutató gyanánt néhány irányszám:
- 12"-os gyerekkerékpár, a legkisebbek számára ideális. Korban 2-4 éveseknek, de magasságot tekintve 75 – 95 cm –es méretet érdemes irányadónak tekintened. Ha biztonságosan tud már vele közlekedni csemeténk, akkor kevésbé forgalmas területen pár száz métert is képesek megtenni ezzel a bringával is a kicsik.
- 14"-os kerékpár már az óvodás korosztálynak ideális, 3-5 évesek számára, de itt is figyelembe kell venned a magasságot, mely 85 – 105 cm közöttre tehető. (Ez a méret egyébként kihagyható! A 12"-os után a legtöbbször nyugodtan jöhet a 16"-os kerékméretű bringa.)
- 16"-os bicikli 4-7 évesek számára tökéletes, amennyiben a testméretük is igazodik hozzá. Ez körülbelül 90 – 115 cm között az ideális.
- 20"-os gyerekkerékpár a 6-9 éveseknek készült, ha az párosul 110 – 130 cm – es magassággal
- 24"-os gyerekkerékpár már 8-11 éves gyerekek mérete, magasságot tekintve 125 – 150 cm az ideális.
Ha ez alapján kiválasztottuk a melyik kerékméret az ideális, engedd a gyermekedet a bringához és végezd el az alábbi néhány ellenőrzést , hogy a méret tökéletes-e.
- Ültesd rá a gyerkőcöt a bringára. Ha a kezével fogja a kormányt, a lábujjainak érniük kell a földet, de kezdő bringásként ideálisabb, ha az egész talpa leér.
- Amikor átlép a gyerek a kerékpáron és a kerékpárváz a két lába között van, akkor a kerékpár felsőcsöve és a gyerek ágyéka között lenni kell 3 centinek. Ha olyan felépítésű a váz, hogy nincs felsőcső akkor, persze ezt az ellenőrzést nem kell elvégezned.
Mindig a méretben megfelelő kerékpárt vedd meg, mert a „majd belenő” indokkal vásárolt bringák nem ideálisak és elvehetik gyerek lelkesedését és bringázási kedvét.
3. Amire figyelj még
- A gyerek elérje a féket
- Az könnyen kezelhetőek legyenek és kis erőkifejtéssel is képes legyen gyermekünk azt hatékonyan használni.
- A nyereg és a nyeregcső kapcsolata (Sokszor láttam olyan műanyag nyerget, amelybe a nyeregcső bele volt préselve. Na ez nem jó! Gondolj bele a fém nyeregrúd a használat során a puha műanyagot elrepeszti és a nyereg leesik. Csemetéd meg leül a nyeregrúdra...)
- Ha abszolút nem értesz a kerékpárokhoz mindenképp szakboltba menj, és nem a legolcsóbb a legjobb a gyereknek.
4 Egyéb apróságok
Mindig a méretben megfelelő kerékpárt vedd meg, mert a „majd belenő” indokkal vásárolt bringák nem ideálisak és elvehetik gyerek lelkesedését és bringázási kedvét.
Szülőként sokat tehetsz azért, hogy gyermeked megszeresse a bringázást, de szintén a TE feladatod, hogy ügyelj a gyerkőc biztonságára is. Fontos, hogy elmagyarázd neki a közlekedés alapvető szabályait, mielőtt útnak indítod, továbbá mindig viseljen bukósisakot, kesztyűt, esetleg láthatósági mellényt!
A profi gyerek bringák sem olcsók. Amit a pénzedért kapsz: gyermekek méretéhez tervezett váz és alkatrészek (Fékkar nyereg stb). Könnyű, strapa bíró.