A túramozgalmak lehetőséget adnak a tervszerű kerékpártúrázáshoz. Mit is jelent ez?
Bizonyára te is tudod, hogy a természetben többféle módon lehet túrázni. Ezen formákat hívjuk szakági túrázásnak. Létezik:
- Gyalogos szakági túrázás
- Kerékpáros szakági túrázás
- Evezős szakági túrázás
- Barlangász szakági túrázás
- Hegymászó szakági túrázás
- Síző szakági túrázás
- Egyéb túrázási formák (Sárkányrepülés, Paplanernyőzés, Lovaglás)
A szakág kiválasztása függhet az évszaktól (szezonsportok), anyagi lehetőségeinktől, a rendelkezésünkre álló időtől, lakóhelyünk környezeti adottságaitól, fizikumunktól, érdeklődésünktől, barátainktól, .... rosszabb esetben a divattól is.
A Magyar Természetbarát Szövetség (MTSZ) koordinálja a különböző szakágakban történő túrázást.
A túramozgalmak lehetőséget adnak a tervszerű kerékpártúrázáshoz, amelyben a teljesítményed mérhető, összehasonlítható.
A túramozgalom tartalma lehet általános (tájegységi), vagy tematikus is (várak, nevezetes földrajzi pontok). Többnyire tájegységekhez vagy évfordulókhoz, ill. híres személyiségek emlékéhez kötődve nemzetközi, országos vagy helyi szinten alakítják ki.
Teljesítése a kiírásban meghatározott módon lehetséges. Egy mozgalom teljesítését lehet, hogy csak kerékpáron ismernek el, de lehet, hogy gyalog és kerékpárral és gyalogosan történő teljesítést is elfogadnak
A teljesítés legtöbbször nincs határidőhöz kötve, de vannak időszakosan kiírt túramozgalmak is. Az erről szóló adatokat a kiírása mindig tartalmazza.
A teljesítést a neked kell hitelt érdemlően bizonyítania kell. Erre legtöbbször a túramozgalom igazoló füzete szolgál. E füzetbe a teljesítés során meghatározott helyeken igazolást (bélyegzést) kell tenned. A teljesítést követően az igazoló füzetet a Szervező Bizottsághoz be kell küldened. A Szervező Bizottság meggyőződik az általad szolgáltatott adatok valódiságáról. A teljesítés elfogadását követően a Szervező Bizottság átadja, vagy megküldi számodra túramozgalom jelvényét.
Jelvényszerző kerékpáros túramozgalmak:
- Országos Kerékpáros Körtúra
- Az Alföldi Kék-túra
- Bakony - Balaton Kerékpáros Körtúra
- Baranyai Kerékpáros Körtúra
- Borsod-Abaúj-Zemplén megye kerékpáros turistája
- Fejér megye természetjárója
- Győr-Moson-Sopron megye természetjárója
- Hajdúsági kerékpáros körtúra
- Karancs-Medves csúcsai
- Két keréken Békés megyében
- Kölcsey emléktúra
- Szatmár-Bereg kerékpártúra
- Várak és várromok Veszprém megyében
A természetjáró minősítés
Mint fentebb említettem, a túrázás mérhető, összehasonlítható teljesítményt ad. Aki mérni akarja magát, az a minősítési rendszerek által ezt megteheti. Viszont a verseny sportokkal ellentétben az a minősítés elsősorban a rendszerességet, nem a nagy teljesítményt méri.
A minősítés fokozatai: ifjúsági-, bronzjelvényes-, ezüstjelvényes-, aranyjelvényes-, érdemes- és kiváló természetjáró.
A magasabb minősítés elérésének előfeltétele az alacsonyabb szint teljesítése. Minden szinthez a rendszeres túrázást, gyakorlatot egyre inkább igénylő követelmények társulnak. A "kiváló" fokozat csak adományozással érhető el.
Természetjáró minősítést csak az kaphat, aki mind a teljesítés időszaka alatt, mind a minősítés időpontjában érvényes MTSZ igazolvánnyal rendelkezik, és a teljesítést egyéni túranaplóval dokumentálja.
A minősítés alapegysége a pontérték, amelynek kiszámítása kerékpározásnál az alábbiak figyelembevételével könnyen megtehető:
Csak a KRESZ szabályainak megfelelő túrák minősíthetők.
Pontozás:
- 1 km műúton 0,5 pont Minden 100 m szintemelkedésért 1 pont
- 1 km terepen 1 pont Minden 100 m szintemelkedésért 2 pont
Többnapos túra esetén naponként
- csillagtúrán plusz 1 pont
- vándortúrán plusz 2 pont jár
Sátorban töltött éjszakáért
- állótáborban plusz 2 pont
- mozgótáborban plusz 8 pont jár.
Az egyes fokozatok teljesítésének feltételei
- Bronzjelvényes természetjáró: legfeljebb 1 éven belül teljesít 500 pontot
- Ezüstjelvényes természetjáró: legfeljebb további 1 éven belül teljesít újabb 800 pontot
- Aranyjelvényes természetjáró: legfeljebb további 2 éven belül teljesít újabb 2300 pontot. Ebből 500 pontot táj- vagy országismertető túramozgalomban vagy más szakág keretében kell igazoltan teljesíteni. (A túramozgalmon belül egy útvonal vagy egynapos túramozgalom csak egy alkalommal számolható el.)
- Érdemes természetjáró. legfeljebb további három éven belül teljesít újabb 4000 pontot. Ebből 1000 pontot táj- vagy országismertető túramozgalomban vagy más szakágban kell teljesíteni az aranyjelvényes fokozatnál leírt feltételek szerint.
- Kiváló természetjáró: időhatár nélkül teljesít újabb 15000 pontot egyéb feltétel nélkül.