Végigjártam a Csömöri bringatúra útvonalat.
Budapesttől karnyújtásnyira fekszik Csömör, amely körül gyalogos és kerékpáros túraútvonalat jelöltek ki. Erről a netet böngészve értesültem, amikor belebotlottam a csomorikortura.hu oldalba. Az oldal sajnos túl sok érdemi infót nem tartalmaz. Annyit sikerült megtudnom, hogy a kerékpáros útvonalat 2017-ben, a gyalogosat egy évvel korábban véglegesítették.
Térképeimet böngészve úgy döntöttem, hogy a Pólus parkolójából indulok bringával és földes utakon közelítem meg a Csömöri patakot, ahol is elérem a körtúra 8-as pontját. Itt fogom kezdeni és befejezni azt. Segítségem egy a weboldalról letöltött PDF térkép volt. Ezt ITT! ti is eléritek.
A kellemesen fagyos január 4-én indultam útnak. Budapestről hangulatos dimbes-dombos, enyhén homokos út vezetett a Csömöri-patak gázlójához. Útközben a pestiek szemete szegélyezte utamat. Itt egy kis sitt, ott pár műanyag zsákba rejtett valami kacsintgatott rám, így nem csak téli hideg okozta fagyos hangulatom.
A már többször említett gázlónál megálltam, elolvastam a kihelyezett tájékoztató táblát, majd hirtelen magányomba beleszáguldott egy montis csapat. Lelkesen nyomták a pedált, megtörve a téli csöndet. Miután elült az általuk keltett zaj én is elindultam.
Az utam ezen részén a Bócsi kastély hatalmas épülete uralta a tájat. Az 1990-es évek végén a „vad kapitalizmus” időszakában építette Kádár János egykori sofőrje Bócsi András, a Loire menti kastélyok mintájára. Szóval igazi giccs parádé. Az eredeti tulaj már régen halott egy vadászat során egy társa vaddisznónak nézte és szépen elejtette… (Egyébként épp eladó 1 100 000 000 Ft-ért. Gondoltam szólok, hátha érdekel…) Fotót a túra végén készítettem, mivel a ködös idő ezt most megakadályozta. Ahogy arról az emuról sem, amely az említett kastély melletti gazdaságban sétált. Fura hely ez a Csömör…
A jelzéseket követve hamarosan elértem a település legszélső útját. Épp hogy ébredezik a város, a helyi boltba is csak szállingóznak az emberek. A felfestett jelzéseket követve haladok tovább. Kicsit sikerül el is kavarodnom, így a Levendula út kimaradt, de a Panoráma úton ismét sikerül felvennem a fonalat. Ez a legmagasabban fekvő út. Ahogy a neve is mutatja csodálatos panoráma nyílna, ha nem lenne éppen köd. A Nap már előbújt, de a talaj menti ködöt sajnos nem sikerült eltüntetnie ittjártamkor, így a kilátóból a látványt nem lehet 100%-ig élvezni.
A következő szakasz igen gyors volt, mivel egy meredeken kezdődő lejtőzés visz a Csömöri patakig, ahol egy erdős-ligetes helyen játszóteret alakítottak ki. A patakparton tovább menve az útvonal egyik leghangulatosabb részén haladhatunk át. Innen már a nap is sütött, megnyerte a csatát a köddel szemben. Az útba eső vaddisznó szobor emlékeztet arra, hogy mire számíthatok ha elhagyom a községet.
A Szabadság útnál eltávolodom a patakparttól (és vele a tó megnézésének lehetőségétől) az útvonal ugyanis itt jellegtelen külvárosi részeken vezet, amely csak kilométer gyűjtésre jó látnivalóval alig-alig kecsegtet.
A Csömöri ősláp elérése után viszont ismét szép a táj, csodás kis alföldi erdős úton hajthatok egészen a túra kezdőpontjáig. Ez az útvonal legszebb szakasza. A patak gázlójánál a mai túrám véget ért.
Az útvonal maga összességében nem hagyott bennem mély nyomot köszönhető ez annak, hogy a túraútvonal gyalogosoknak kijelölt nyomát futva már teljesítettem. Azon több a látnivaló. A túrát össztelós bringával teljesítettem, ami mint utólag kiderült, nem volt túl jó ötlet. A finom homokos por miatt atomjaira keltett szétszednem a bicót, alaposan kitakarítva a csapokat, ami időben minden volt, csak kevés nem.
A túrát teljesítve megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy mi lenne, ha a gyalogos nyomot is teljesíteném (de már nem össztelós) bringával. Hamarosan jelentkezem.
- Túra hossza: 20 km
- Túra nehézsége: Könnyű
- Szint: +191 m,-191 m
- Átlagos meredekség: 2 %
Támogasd a működésünket
Ha tetszett a cikk, kérlek támogasd a munkánkat önkéntes adománnyal a Revolutos számlánkra bankkártyás fizetéssel. Ezáltal még több hasonló cikket fogunk tudni készíteni a szórakoztatásodra.
Hogyan működik az adományozás?
Köszönjük!