Borok, vizek, kúriák elnevezéssel "zöld út" készül Tolna megyében, Szedres és Sióagárd között, ahol a pincék és a természeti látnivalók mellett a kistérség 12 kastélyát is fel lehet majd keresni.
A "zöld utat" a Leader-program támogatásával öt település, Tengelic, Szedres, Medina, Kölesd és Sióagárd önkormányzata valamint egyesületek közösen jelölték ki, úgy, hogy kedvezzen a motormentes túráknak. Kerékpárral, gyalog és lóháton egyaránt lehet majd kirándulni a föld- és a kevéssé forgalmas, szilárd burkolatú utakon - mondta az MTI-nek Benke Béla, a Szedresi Sziget Egyesület elnöke.
A hetven kilométeres túraútvonal információs táblái napokon belül elkészülnek, és tavasszal már várják a kirándulókat - tette hozzá.
A látnivalók közé tartoznak a Tengelic környéki műemlékek - többek közt a Gindly-Benyovszki-, a Csapó-, a Schell- és a Jeszenszky-kastély -, a szedresi Bezerédj-kastély, útba esik a borjádi Petőfi-méhes, a Sass-kúria, a medinai Apponyi-kastély, de a Sió és a Sárvíz területén haladó útvonal érinti a sióagárdi, a medinai és a kölesdi pincéket is.
Az egyesület elnöke tájékoztatott arról is, hogy a "zöld úthoz" kapcsolódik a szintén tavaszra elkészülő szedresi Ős-Sárvíz tanösvény. A Ős-Sárvíz 14 hektáros vízfelületét hét kilométeres ösvény futja körbe, amelynek mentén pihenőhelyeket alakítottak ki, és információs táblákon a táj természeti értékeit, néprajzi hagyományait mutatják be. Az ős-Sárvíznél a folyó XIX. századi szabályozása előtt jelentős ártéri gazdálkodás - halászat, pákászat - folyt, a kirándulók megismerhetik az itt őshonos halfajokat, amelyek között a nyurga ponty és az arany kárász volt jelentős. A tanösvény egyik érdekessége, hogy a már elpusztult, Árpád kori Mortis (Martos) nevű település templomának helye a mellett halad el, amelyre szintén tájékoztató tábla hívja fel a figyelmet.
A zöld út később több településsel is bővülhet, és a tervek szerint Gerjentől Pörbölyig tartó kerékpárúttal egészül ki a Duna árvízvédelmi töltésén - mondta az egyesületi elnök.
Forrás: MTI